Import usług zachodzi np. gdy polski usługobiorca zleca świadczenie usługi zagranicznemu podmiotowi. Zanim jednak dojdzie do ustalenia miejsca opodatkowania, należy określić, czego dotyczyła usługa.
Według przepisów wszystkie usługi, które nie dotyczą nieruchomości, transportu, korzystania z restauracji, turystyki, wynajmu środków transportu lub biletów np. na koncerty, podlegają opodatkowaniu w kraju zleceniodawcy.
Taka zasada ma zastosowanie również, gdy polskie firmy świadczą usługi na rzecz podmiotu zarejestrowanego za granicą.
Należy jednak pamiętać, że przy imporcie usług jest brane faktyczne miejsce prowadzenia działalności. Jeśli pojawią się wątpliwości co do tego faktu, dany podmiot może być zobligowany do zapłaty podatku np. w Polsce i nie będzie możliwe zastosowanie zasady „reverse chargé”.
Warto również spojrzeć do Rozporządzenia Wykonawczego Rady UE nr 282/2011, które definiuje miejsce wykonywania działalności jako takie, które jest:
- stałe,
- wyposażone w odpowiednie zaplecze techniczne do odbioru oraz wykorzystania danej usługi.
Każdy podatnik jest odpowiedzialny za weryfikację kontrahenta. Wybierając wirtualne biuro, należy korzystać z takiego, które w pełni umożliwia prowadzenie działalności.